Jak správně ošetřovat invazní dřeviny střední velikosti

Sdílení příspěvku

Injektážní metody se stále více uplatňují při regulaci invazních dřevin v chráněných územích i ve volné krajině. Výhodou injektážních metod – ať již metody navrtávání nebo částečného loupání kůry – je jejich vysoká účinnost. Předpokladem maximální účinnosti je správné provedení a dodržení metodických zásad. Nevím proč, ale v praxi se nejvíce chybuje při ošetření jedinců střední velikosti. Tento příspěvek ukáže, k jakým chybám v praxi nejčastěji dochází a jak se jich vyvarovat, aby nám injektáž fungovala dle našich představ.

Asi nejjednodušší je ošetření vzrostlých stromů se silným kmenem umožňujícím navrtávání pomocí vrtačky. Pokud máme před sebou výmladky s kmínkem tenkým jako proutek, bez váhání zvolíme metodu částečného loupání kůry, i když tato metoda je namáhavější, a proto ne tak oblíbená jako práce s vrtačkou. Při vysoké hustotě výmladků můžeme raději provést postřik na list.

Co ale dělat se stromky střední velikosti, tloušťky pár centimetrů, které nejsou ani tenké, ani tlusté? K navrtání se nám zdají příliš malé, na loupání zase už moc silné. Právě u těchto středně vzrostlých stromků pracovníci často neví, jaký postup zvolit a ke slovu se hlásí „lidová tvořivost“. Někdo stromky loupe, jiný kroužkuje nebo oseká, příp. zcela usekne. Někdo se pokouší vrtat, ale neví, jak na to… K čemu vede chybné ošetření?

Pokud neprovedeme ošetření správně, výsledkem je pouze částečné odumření dřeviny, kdy je zasažena pouze nadzemní část, zatímco kořeny zůstanou živé. Po nějaké době začne dřevina regenerovat ze spících pupenů a vytvoří nové výmladky vyrůstající z báze kmene nebo z kořenů. Zmlazující dřeviny nás nutí k opravným zásahům, které bývají u obrážejících jedinců mnohem pracnější a často zdlouhavé. Následující poznámky se týkají nejčastěji ošetřovaných invazních druhů, jako je trnovník akát nebo pajasan žláznatý.

Poznámky ke konkrétním chybám:

výmladky kolem akátu částečně odumřelého po zásecích
Akát chybně ošetřený metodou záseků. Nadzemní část sice odumřela, avšak následující sezónu se objevilo několik bazálních i kořenových výmladků.
  • Kmínek je oloupán: Relativně nejméně vážná chyba, pokud provedeme pouze částečné loupání. Problém u loupání je, že někdy není dávka herbicidu dostatečná, herbicid z rány snadno stéká, a ještě snadněji se vymyje případným deštěm.
  • Kmínek je okroužkován: Někdo provádí loupání po celém obvodu kmene, což znamená, že stromek kompletně okroužkuje. Kroužkování přeruší tok látek v kmeni, proto se herbicid nestihne rozvést do všech částí dřeviny a jeho účinek je jen částečný. Opět se proto u většiny ošetřených jedinců po čase objeví výmladky.
  • Kmínek je osekán: Ani záseky do kmene akátu nebo pajasanu nejsou dobrou volbou. Platí to co výše – invazní dřeviny ošetřené záseky odumírají zpravidla jen částečně, pravděpodobně kvůli tomu, že herbicid v zásecích „nedrží“. Možná i proto, že záseky jsou příliš silným poraněním, na které stromek reaguje výmladkováním.
Chybně oloupaný mladý akát
Chybně ošetřený akát – kmínek je oloupán/osekán po celém obvodu
Chybně oloupané mladé akáty
Akáty oloupané po celém obvodu. Při tloušťce kmínku 2-3 cm lze už dřeviny vrtat, příp. by šlo použít i metodou částečného loupání.

Jaké je správné ošetření?

Naprosto nejvhodnější a nejúčinnější metodou je injektáž navrtáváním kmene. Proto, pokud má stromek tloušťku alespoň pár centimetrů, vždy sáhneme po vrtačce. S vrtákem vhodné tloušťky a při troše cviku budeme schopni navrtat i sebemenší kmínek. Možná to někomu přijde jako zbytečná námaha, ale zkušenosti ukázaly, že správné navrtání vede prakticky ke 100% úspěšnosti.

Vrtání malých stromů není úplně snadné. Tenký strom se někdy ohýbá, vrták po kmínku klouže, snadno se stane, že stromek provrtáme skrz…Zásadní je zvolit správnou techniku. Já osobně používám na menší stromky pokud možno menší vrtačku. Když ne vrtačku, tak aspoň vrták. U nejmenších stromků používáme průměr vrtáku 6 nebo 7 mm. Výhodou může být vrták zkrácené délky. Mně se lépe pracuje s vrtákem určeným pro vrtání do oceli, někdo preferuje vrták na dřevo.

Při vrtání mám nejprve vrták kolmo ke kmínku, jakmile se lehce zahloubí, vrtačku zvednu, abych vrtal šikmo, co nejhlouběji do kmínku, klidně až k protilehlé straně, ale ne úplně skrz. Po nějaké době už vám přijde vrtání malých stromků celkem jednoduché, brzy přijdete na to, na kterých místech kmínku se nejlépe vrtá. Ukázku možného vrtání mladších akátů můžete vidět v následujícím videu.

Ukázka managementu akátu, včetně ošetření mladých a středně velkých jedinců

Zásady správného navrtání tenkých stromů:

  • Výška vrtání: U nejmenších stromků je nejlepší přidřepnout a vrtat přímo u země. Při bázi bývá kmínek nejtlustší a k vrtání můžeme využít do stran vybíhající „kořenové náběhy“. U pajasanu budeme překvapeni, že při lehkém odhrabání zeminy se nám podaří odhalit často nečekaně ztlustlý kořen. U silnějších stromků vrtáme klidně i výše, obvykle tam, kde se nám stromek příliš neohýbá.
  • Počet dírek: I u nejmenších stromků se snažím vrtat alespoň 2 dírky. U silnějších dávám zhruba tolik dírek, jaký je průměr kmene. To znamená, že 5 cm silný akát dostane 5 nebo pro jistotu 6 dírek. Stromek silný 3 cm vyžaduje 3-4 dírky.
  • Umístění dírek: U mladých stromků se nesnažíme vrtat ve stejné úrovni! To je velmi častá chyba. Pokud uděláme po obvodu tenkého stromku více dírek, otvory se spojí a herbicid nám bude vytékat ven. Nebo – ještě hůře – se nám „prostřílený“ stromek zlomí. Proto je důležité dírky rozmístit po kmeni v různých úrovních – např. níže k zemi, pak o něco výše, na více místech.
  • Místa vrtání: K vrtání vybírám místa, kde se relativně lépe vrtá – viz např. už zmíněné „kořenové náběhy“, zesílené báze, rozsochy, paždí bočních větví apod. Pokud je kmínek rozdvojen, jednu dírku vrtáme povinně do místa větvení.
  • Vrtání po obvodu: U nejtenčích stromků, cca do 3 cm tloušťky stačí vrtat z jedné strany. Obvykle ale při vyhledávání nejvhodnějších míst nás kmen „navede“ tak, že jsou dírky rozmístěny plus minus po celém obvodu.
  • Hloubka vrtání: Na rozdíl od dospělých stromů, kde vrtáme jen pár centimetrů pod kůru, u mladých stromků se snažíme vrtat co nejhlouběji (i když ve výsledku to bude obvykle také jen pár centimetrů). Jde o to, že u malého stromku se snažíme dostat do kmene co největší dávku herbicidu, což můžeme hloubkou vrtání ovlivnit. Proto je důležité vrtat co nejvíce šikmo, tedy téměř kolmo k zemi. K tomu lze využít např. zmíněné paždí větví nebo rozsochy dvojitých kmenů.
Ukázka, jak správně navrtat mladý, středně silný akát
Tento akát tlustý asi 5 cm byl chybně navrtán několik dírkami po obvodu (viz červená šipka). Žluté šipky ukazují ideální rozmístění dírek při správném navrtání.
Ukázka, jak správně navrtat mladý, středně silný akát
Žluté šipky ukazují ideální rozmístění dírek při navrtání. Akát vlevo byl zcela okroužkován, namísto částečného loupání.
Pavlovnie plstnatá - navrtání mladého jedince
Vrtat lze i kmínky silné sotva pár centimetrů. Zde ukázka injektáže pavlovnie plstnaté.
Pavlovnie plstnatá - injektáž herbicidu
Aplikace herbicidu do navrtaného kmínku pomocí injekčního automatu.

Závěr

I když se vám vrtání stromků malé a střední velikosti bude zdát nejprve příliš pracné, brzy se naučíte, jak navrtat i ten nejmenší kmínek. Vaší hlavní motivací, proč se zdokonalit v pečlivosti, bude, že injektáž metodou navrtávání je bezkonkurenčně nejúčinnější formou injektáže. Zvláště u dřevin malé až střední velikosti platí, že správně provedené navrtávání má 100% účinnost. Pozor na chyby při vrtání stromků střední velikosti, ke kterým patří příliš malý počet dírek, malá hloubka dírek, vrtání ve stejné úrovni nebo provrtání kmene na druhou stranu. Díky maximální úspěšnosti iniciálních zásahů ušetříte cenný čas na další aktivity při ochranářském managementu.


Sdílení příspěvku